BACAK ESTETİĞİ

 

Bacak estetiği bayanların daha ince bacaklara ve kalın ayak bileklerinin inceltilerek düzeltilmesini çarpık bacakların düzeltilerek daha estetik bir görünüme kavuşmasını hedefler.

 

Kalın ayak bileklerini inceltilmesi ve çarpık bacakların düzeltilmesi

 

Yaz aylarının gelmesi ve deniz mevsiminin başlamasıyla birlikte vücut güzelliğine verilen önem gittikçe artmakta. Bacaklarda bunun en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Kadınlar da bacakların düzgünlüğü ve estetik görünümü etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Uzun ve düzgün yani sütun gibi bacaklar, pek kadının hayalindedir ve kadın vücudunda en önemli güzellik sembollerinden birisidir.

Bacakların düzgün ve güzel olması pek çok kadın için gerçekten önemlidir. Ancak bazı bacaklar yapısal kemik eğriliklerinden ve genetik olarak düz olmamakta, bacaklar dışa doğru eğik durmaktadır. Diz ve bacak içlerinde fazla yağ birikmesi sonucunda bacakların konturu bozulup düzgün olarak durmaz. Bazı hastalarda ise ayak bilekleri ve baldırları kalın olmakta ve bacağın orantısız durmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle pek çok kadın etek veya mini etek giymekten çekinip utanmakta. Çizme giymek, dar pantolon ve etek giymekte zorlanmakta yazları ise plaj ve denizde utanmalarına neden olmakta ve bunu bir kişilik sorunu yapmaktalar. Bu durum pek çok genç kızın psikolojisi etkilemekte ve sonuç olarak mutsuz olmalarına neden olmaktadır.

Bacak estetiği basit bir liposuction yani yağ alma ameliyatı ile fazla olan yerlerden alınan yağ hücreleri bacağın eksik olan yerlerine nakledilerek buraların dolgunlaştırılması mümkün olur. Bu sayede bir S şeklinde kıvrımlı olan ve çarpık duran bacakların daha düzgün durması sağlanır.

Bazı daha ciddi durumlarda özel olarak tasarlanmış silikon protezler kullanılarak bu deformiteler düzeltilebilir. Bu protezler diz arkasından yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilerek bacakta boşluk olan bölgede açılan ceplere yerleştirilerek kalıcı düzelme sağlanır.

Ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapılır. Diz ve bacak içlerinde fazla olan yağlar alınmakta ve özel bir işlemden geçtikten sonra dizin alt bölümüne ve iç tarafına enjekte edilir. Daha sonra özel bir çorabı 2-3 hafta kadar kullanmakta ve yağ hücrelerinin yeni terlerine adapte olması sağlanır. Konulan yağların bir kısmı 6-8 ay kadar sonra erimekte ancak bu yağlar tekrar takviye edilerek kalıcı düzelme sağlanmaya çalışılır.

 

Diz Estetiği

 

Dizler de bacaklardaki estetik güzelliği ve bütünlüğü sağlayan yapılardır. Buradaki sorun yani hastaların en çok şikayet ettikleri genellikle diz içlerinde fazla yağ toplanması sonucu içe doğru çıkıntı oluşturmasıdır. Bunun sonucunda hanımlar rahat uzun çizme giyemediklerini, bacaklarının olduğundan kalın görünmesine neden olur. Diz üstlerinde yaşlanmaya bağlı olarak sarkmalar ve şekil bozuklukları da olabilir. Tüm bunlar eksik olan dokuları tamamlayarak veya fazla olan dokuları azaltarak düzeltme yapılabilir.

 

Kalın Ayak Bilekleri

 

Bazılarında ise ayak bilekleri ve bacakların alt kısımları üst bacağa göre daha kalındır. Bu durum kadınlarda ciddi estetik sorunlara neden olmakta hatta bu hastalar utandıkları için hiç etek giymemekte pantolon giyerek kapatmaya çalışmaktadır.

Bacakların alt kısımlarında olan düzensizliklerde yine yağ alma ameliyatı ile düzeltilir. Genellikle kalın olan ayak bilekleri bu ameliyatla inceltilebilmektedir. İnce olanlar ile yine yağ dokusu enjeksiyonu ile kalınlaşma sağlanabilir. Ancak bacak kalınlığının nedeninin fazla yağ toplanması olması gerekir. Adaleli bacaklarda yapılacak uygulamalar değişiklikler gösterebilir. Hastaya göre yapılacak ameliyat değişlikler içerebilir.

Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Uygulama son derece basittir ve hastayı günlük hayatından alıkoymaz. Uygulamalar genellikle 1 saat kadar sürmektedir. Sonrasında özel bir çorabı 2-3 hafta kadar giymesi gerekir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız