BOTOKS

 
Botoks uygulamaları botoksun nasıl uygulandığı ve botoks öncesi sonrası yapılması gerekenleri öğrenmek için yazının devamını okuyunuz.

Botox (Botoks) ya da Botulinum toksini, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir zehirli bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, çok sulandırılmış (hafifletilmiş) bir durumda kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde, FDA bu ilacın kullanımını onaylamıştır. Dünyada en çok uygulanan estetik müdahaledir.

Bu madde zerk edildiği kasları geçici olarak gevşetmektedir. Botox (Botoks), sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki bağlantıyı geçici olarak durdurarak etki eder.

Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerinde ki deriye yapışıktır. Yaşlanma ile birlikte kullanım sonucu, kaslar üzerlerindeki deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Botox (Botoks) ile kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir.

Örnek olarak kaş aralarında, alında ve göz kenarlarında yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıkları kasları felç ederek kasılmasını engeller ve kırışıklıklar görünmez olur. Botox’un (Botoks) kas ya da diğer dokulara zararlı bir etkisi yoktur. Etkisi sadece kas ile sinir arasındaki bölgeyedir ve buradaki elektrik akımı kesmiş gibi bir etki gösterir. Sonuç olarak kas kasılamaz ve Botox’un (Botoks) etkisinin 4-6 ayda geçmesine kadar kırışıklık ortadan kaybolur. En sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise, kişiye çatık kaşlı, kızgın bir ifade verir.

 

Botox (Botoks) uygulaması

 
Botox (Botoks) hasta dik pozisyonda otururken hızlı bir şekilde uygulanır. Uygulamadan sonra 1-2 saat dik pozisyonda kalmak, ilacının zerk edilen yerde kalmasını sağlamak açısından önemlidir. Ayrıca bu sure boyunca ilacın uygulandığı kaslara egzersiz uygulanır.
 

Botox (Botoks) uygulaması öncesi dikkat edilecek hususlar;

 

  • Aspirin veya aspirin içeren ilaçları almayınız.
  • Non-steroidal anti-enflamatuar ilaçları uygulamadan 10 gün önce almayın. Bu ilaçlar morarma olasılığını kolaylaştırabilir ama bu kalıcı değildir.
  • Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayınız. Alkol de kanama ve/veya çürüme olasılığını arttırabilir.
  • Tedavi sonrasında 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınız ve botoks enjeksiyon bölgesi kaslarını çalıştırınız.

Botox (Botoks) dolgu maddesi değildir ve her bölgede kullanılmaz. Ancak dolgu maddeleri ile beraber Botox’un (Botoks) etkisinin olmadığı bölgelere de beraber olarak kullanılabilir.

Botox kasların kasılmasını önler fakat yıllardır derinleşen yüz çizgileri ve kırışıklıklar özellikle derin olanları yani sadece botoks ile düzelemeyecek olan durumlarda dolgu maddeleri, doku kokteyli (yağ deri hücreler) enjeksiyonları hatta bazı ufak cerrahi girişimler uygulanabilir.

Botoks (Botox) iğne ile uygulanır. Uygulama sırasında çok hafif bir ağrı olur ve geçicidir. Botoks’un tam etkisi ortalama bir hafta içinde ortaya çıkar. Etki süresi 3-6 ay kadardır.

Bir diğer etkisi kaş kaldırma etkisidir. Alın bölgesine uygulandığında alın kasının orta kısımları felç olduğu için alın kasının yan tarafları çalışır halde kalır ve bu da kaşların kalmış görünmesini sağlar.

 

Botoks (Botox) uygulamalarında yan etkiler

 
Botoks (Botox) tedavisinin etkisi, kalıcı olmadığı için önemli yan etkileri yok denecek kadar azdır. İğne yapılan noktalarda morarma veya kırmızılık görülebilir. Bazen baş ağrısı da olabilir. Göz kapağına yakın bir noktaya doğru yapılırsa üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu oldukça nadir görülen bir yan etkidir.

Düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu yüzden uygulamaların ikinci yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır.

Hamile olan veya bebek emziren kadınlara botoks (botox) yapmak doğru değildir ve hamilelik ve emzirme döneminin bitmesini beklemek gerekir. Kas sinir rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar iğne yapılacak yerlerde deri hastalıkları olanlar için uygun değildir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız