BOYUN ESTETİĞİ

 

Boyun gıdı aldırmak gerdirmek boyun estetiği boyundaki kırışıklık ve izleri yok etmek için uygulanan yöntem ve tedavileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Boyun ve Gıdı (gerdan) Germe Estetiği (necklift / cervicoplasty)

 

Zaman içinde yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisiyle tüm dokular gibi boyun ya da gıdı dediğimiz bölgedeki deri ile altındaki kas ve yağ dokuları sarkık bir görünüme bürünür. Bunda kilo alıp vermeler de çok etkilidir ancak en büyük etken yaşlanmadır. Yüzde yaşlı görünmeyi en çok artıran unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca burada bulunan kaslar da deforme olur ve gevşeyerek aşağı doğru sarkar ki, bu görünüme hindi boynu (turkey neck) görüntüsü denir. Bu pek hoşlanılan bir durum değildir.

 

Boyun Estetiği nedir?

 

Boyun germe estetiği boyuna daha estetik bir görünüm vererek, konturlarının daha iyi olmasını sağlamak, sarkan deri ve kasların toparlanmasını kırışıklıkların azalmasını sağlamak, fazla olan yağların alınmasıyla daha genç ve iyi görünmeyi sağlamak amaçlanır. Kişinin yaşlı ve yorgun görünmesine ayrıca yağlanma fazlaysa da olduğundan daha şişman görünmesine neden olur. Bazı hastalarda vücut şişmanlığı olmadığı halde boyun ve gıdı bölgesi aşırı yağlı olabilir. Bu durumda hastanın olduğundan daha kilolu görünmesine hatta yaşının olduğundan daha fazla görünmesine neden olur.

Bu durumdan boyun germe (gıdı germe) yada tıbbi adıyla necklift, servikoplasti (cervicoplasty) denilen kolay bir ameliyat ile kurtulmak mümkündür.

 

Boyun ve Gıdı Estetiğinden Kimler Faydalanabilir?

 
Boyun ve gıdı sarkmasını yaş guruplarına göre sınıflamak daha doğrudur.
Gençlerde…

  • Sıklıkla kilo fazlalığına bağlı sarkma..
  • Yapısal (genetik) olarak sadece o bölgede yağlanmaya bağlı sarkma..
  • Çene kemiğinin küçük olması nedeniyle çene ucunun geride olması ve gıdının sarkması ve yağlı görünmesi diğer bir değimle çift çene ucu (double chin) görüntüsü oluşumu nedeniyle sarkma..
  • Boynun kısa olduğu durumlarda…

Daha ileri yaşlarda….

  • Yine kilo fazlalığı nedeniyle yağlı şişman görünüm..
  • Sadece deri sarkması..
  • Deri ve kasların deforme olup sarkması..
  • Kas, deri ve yağ fazlalığının beraber olması…

 

Tedavi

 

Kilo fazlalığına bağlı olan durumlarda sıklıkla hastanın yaşı genç ise lokal yani bölgesel liposuction (yağ alma) yapılır. Fazla yağlar alınır ve gıdıyı sarkıtan yağlardan kurtulmuş olur. Tabii burum için cilt elastikiyetinin iyi olması yani hastanın özellikle genç olması gerekir.

Eğer sarkmaya deri ve kaslarda eşlik ediyorsa ki genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Bu durumda hem yağları almak hem kasları toplamak hem de fazla olan derileri germek gerekir.

Çene ucunun küçük oldu durularda çene ucuna konulacak ufak bir protez ile inanılmaz oranda iyi görüntü elde edilir. Hem gıdı ve boyun gerginleşir hem de çene projeksiyonu arttığı için yüz estetik yapsın da düzelme sağlar. Sıklıkla profiloplasti denilen yani hem burun ameliyatı hem de çene ucuna müdahale ederek profil düzeltme ameliyatlarında kullanılan bu yöntem gıdı ve boyun estetiğinde hatta bazen alt yüz germede bile etkili olmaktadır. Yani hem gıdıya hem de yüz estetik yapısına katkı sağlamış olur.

Cerrahi müdahale sıklıkla çene ucunun altında doğal olarak bulunan çizgiden ve kulak arkasından girilerek yapılır. Bazen sadece boyun askısı denilen yönetem de yeterli olur. Ancak tüm müdahaleler hastadan hastaya değişir. Yani bu işlemler butik olarak planlanır. Kişinin ihtiyacına yönelik işlem yapılır.

Boyunda yan tarafa doğru uzanan çizgileri ince yağ enjeksiyonları ve kolajen enjeksiyonlarıyla azaltmak mümkündür. Bazen bu bölgelere yapılacak botoks uygulamaları, oluşan bantların giderilmesinde olumlu sonuçlar verebilir. Bu çeşit botoks ve enjeksiyon uygulamalarını daha genç yaştaki kişilerin boyunlarında uygulamayı tercih ederiz. İleri yaştakilere germe işlemi yapmayı daha doğrudur.
Boyun germe sıklıkla yüz germe ameliyatları ile kombine olarak yapılır. Alt yüz germe işlemlerinde boyundaki sarkmalarda düzeltilir. Yağlar alındıktan sonra kaslar gerginleştirilir ve fazla deri alınır. Dikişler genellikle kendiliğinden erir.

Germe işlemini lokal veya genel anestezi ile yapmak mümkündür. 30-60 dakika kadar süren kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Hastanede kalmayı gerektirmez. Çene altından geçen özel bir bandaj uygulanır. Yapılan işleme göre 3-7 gün içinde normal hayata dönebilir.

 

Boyun Germenin Ücreti nedir?

 

Yapılacak uygulamanın boyutuna göre hastadan hastaya ücret değişmektedir. Bu nedenle ücret ancak muayeneden sonra belirlenebilir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız