BURUN ESTETİĞİ

 
Burun Estetiği Ameliyatı

Bu iş tam bir konsantrasyon ve aşktır. Her ameliyatta ilk defa yapıyormuş gibi heyecan duymazsanız başarı olmaz. O yüzden heyecandan çoğu zaman hastadan önce hastaneye gelirim. Günler önceden yapacagım ameliyata odaklanırım. Beni en çok yoran şey de budur. Ama sonrası tarifsiz bir mutluluktur.

Posted by Dr.Nuri Battal, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı on 13 Ekim 2015 Salı

Burun estetiği estetik burun ameliyatı burun eti büyümesi burun ucu kaLdırma burun taıkanıklığı kemerli burun düzleştirme küçültme ameliyatı ile ilgili yazımızı okuyunuz.

Burun Estetiği ( Rinoplasti ), günümüzde en sık yapılan estetik ameliyattır. Burun, yüz estetik anatomisinin en önemli yapılarından birisidir. Burun estetik görünümünden mutsuz ve bunu düzelttirmek isteyen hastalara uygulanır. Kaza veya kanser gibi çeşitli başka nedenlerle oluşan burun hasarlarının onarımı için de uygulanmaktadır. Diğer bazı hastalarda, burun tıkanıklığı (Deviasyon) nedeniyle ameliyat olduklarında burunlarının da estetik olarak düzeltilmesini istemektedirler. Burun, yüzümüze ifade ve anlam katan bir organdır. Bir çok burun estetiği ameliyatında bir yandan burun şekli düzeltilir, diğer yandan fonksiyon bozuklukları giderilir. Burun şeklini düzelttirmek isteyen hastalara 16-18 yaşına kadar beklemeleri gerekir . Çünkü burun kemiği gelişiminin yüzde 90’nı bu yaşlarda tamamlanır. Burun estetiği ameliyatları ile birlikte yüz simetrisini ve profilinin düzelmesini sağlamak için gereken hastalarda çene ucu estetiği ameliyatı da yapılmaktadır. Çene ucu geride olanlarda ilerletme veya protez eklenmesi ilerde olanlarda ise çene ucunu geriletmek için ameliyatlar burun ameliyatları ile birlikte planlanabilmektedir.

469

Burun Estetiği ameliyatı ( Rinoplasti), yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yani ergenlik çağında kızlarda 16, erkeklerde 17 yaşından sonra yapılır, estetik ile beraber şayet varsa nefes alma problemleri de düzeltilir.

470

Burun Estetiği (Rinoplasti) öncesi yapılan konsültasyon sırasında bilgisayar yardımı ile nasıl bir görünüme sahip olacağı kararlaştırılır ve olabildiği oranda bu hedeflenir.

 

Burun Estetiği Ameliyatına Uygun Adaylar

 
Burnunuz yüzünüze oranla genişse,

 • Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse
 • Önden bakıldığında burnunuz çok genişse,
 • Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,
 • Burun delikleriniz genişse,
 • Burnunuz çarpıksa,
 • Burun şeklinden ve yapısından memnun değilseniz,
 • Daha önceden yapılmış bir burun estetiği ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,
 • Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.

 
 

Burun Estetik Ameliyatlarında Sonuçları Olumsuz Etkileyen Faktörler

 

 • Daha önce ameliyat geçirmiş olması,
 • Burun derisinin kalın olması,
 • Hastanın yaralarının kötü iyileşmesi,
 • Burun ucunun kalın olması,
 • Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması,
 • Burun estetik ameliyatı sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması,
 • Kıkırdakların zayıf olması

 

Burun Estetiğinde Ameliyat Süreci

 

Burun ameliyatının amacı, buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu tip estetik ameliyatta, burunun boyutları küçültülür ya da büyütülür, ucu yeniden şekillendirilir, üzerindeki tümsek alınır ve üst dudak ile burun arasındaki kötü açı düzeltilir. Bazı vakalarda kontürü düzeltmek amacıyla doku eklemek gerekir. Ayrıca bu burun estetiği ameliyatlarında doğumdan gelen fonksiyon bozuklukları ya da solunum güçlüğü gibi bir çok soruna çözüm bulunur. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334

 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız