CİLT YENİLEME

 
Yaşlanma, güneşe uzun süre maruz kalma ve kalıtımın yanı sıra, beslenme, alkol ve sigara tüketimi de dahil olmak üzere hayat tarzı, yoğun ve aşırı stresli yaşam yüzün kırışmasına yol açar.

Doğum kontrol hapları, hamilelik, kalıtımsal faktörler, güneş ışınları ve ultraviyole ışınlarının tahribatı (solaryum gibi..) sonucunda deride kahverengi lekeler gibi pigment değişiklikleri oluşur. İlk gençlik yıllarında çıkan aknelerde cilt yüzeyinde pürüzler, çukurluk ve akne lekeleri meydana gelir.

Yüzdeki ince kırışıklıklar, pigment sorunları ve aknelerin yol açtığı izleri yenileme teknikleri ile giderebilirsiniz. Bu tekniklerden her yaşta, kırışıklık ve lekelerle, izlerden kurtulma için hatta gençleşmek için de yararlanabiliriz. Bütün bu sorunlar cilt yenileme teknikleri (peeling) ile giderilebilir.

Cilt yenilemedeki esas amaç, cildin epidermis ve kısmen dermis denilen tabakalarının soyulması yoluyla alttan yeni hücrelerin oluşmasına zemin hazırlayıp cildin yenilenmesini sağlamaktır.

Cilt yenileme teknikleri üçe ayrılır:

 1. Kimyasal peeling (Kimyasal solüsyonlarla yapılan soyma)
 2. Dermabrazyon (Mekanik zımparalama)
 3. Lazer ile yenileme (Erbium veya Karbondioksit lazerler)

Bu üç yöntem de derinin altında bulunan, elastikiyet sağlayan dokuların ve kollajen liflerinin yenilenmesini, hacimlerinin genişletilmesini, sayılarının artmasını sağlar. Sonuçta derinin sıkılığı (tonusu) artar ve gerilir. Bu soyma işlemleri ile derinin yaşlı ve ölü üst tabakaları alındıktan sonra, alttan yeni ve taze pembe bir cildin çıkması için zemin hazırlanır. Ancak hastaya göre uygun yöntem plastik cerrah tarafından dikkatle seçilir ve uygulanır. Burada uygulanan tedaviler, güzellik salonlarında yapılan ve peeling denilen uygulamalardan tamamen farklı, ciddi ve son derece etkili yöntemlerdir.

 

Cilt yenileme için uygun adaylar

 

 • Cildiniz kırışmış veya güneşe maruz kaldıktan sonra hasar görmüşse,
 • Dudaklarınızın kenarında dikey kırışıklıklar varsa,
 • Göz çevrenizde “kaz ayağı” adı verilen çizgiler oluşmuşsa,
 • Göz kapağınızın üzerinde ince kırışıklıklar varsa,
 • Cildinizde kahverengi lekeler oluşmuşsa,
 • Cildinizde akne yada suçiçeği izleri varsa, cilt yenileme tekniklerinden yararlanabilirsiniz .

Cilt yenilemenin yaşı yoktur. İstediğiniz yaşta yaptırabilirsiniz. Size hangi tekniğin uygulanacağına cildinizin durumu ve plastik cerrah belirler. İnce çizgiler, derin çizgiler, derin akne izleri ve yara izleri farklı yaklaşımlar gerektirir. Ayrıca yöntemin ve tedavinin seçilmesinde iyileşme süreniz de rol oynar. Her cilt yenileme tekniğiyle derinin farklı katmanlarına inilebilir. Derinin yüzey tabakalarında çalışılan tekniklerde iyileşme daha kısa sürer, ama bu teknikler daha çok tedavi seansı gerektirir. Derin tabakalarda etkili olan tedaviler sonrası iyileşme yavaş olur, ama tedavi seansı azdır ve çok daha etkilidir. Cilt yenilemeyi yüz germe ya da göz çevresi cerrahisi ile aynı seansta yapmak mümkündür.

 

Tedavi süreci

 
Deri soyulurken bir defada 60 mikron derinliğe kadar inebilir. Daha aşağıda, üzerinde deriyi yenileyen hücreler ile melonosit adı verilen renk hücrelerinin bulunduğu bazal katman, yani derinin üçüncü katmanı yer alır. 60 mikrondan aşağıya inildiğinde ise bazal katman hasar görüyor ve burada bulunan hücreler ölüyor. Bu nedenle, deri hangi yöntemle soyulursa soyulsun, derin ve yaygın akne izlerini ve kırışıklıkları 1 defada yok etme şansı pek yoktur. Bu durumda tedavi belli aralıklarla, iki, gerekirse üç seansta planlanır.

Kimyasal soyma, dermabrazyon ve lazerle yapılan cilt yenilemenin ortak bir yanı vardır: Deri katmanları kaldırılır ve iyileşme süresince ortaya yeni ve daha sağlıklı bir cilt çıkar. Çeşitli cilt yenileme yöntemleri arasındaki fark, cilt katmanlarının kaldırılma şeklinden gelir. Kimyasal soyma işleminde kimyasal solüsyonlar, dermabrazyon da mekanik cihazlar, lazer tedavisinde ise lazer ışını kullanılır.

 

1. Kimyasal Cilt Soyma

 
Kimyasal soymada kullanılan solüsyon, bütün yüzünüze ya da yüzün belirli bir bölgesine uygulanabilir. Yani göz çevrenizdeki “kaz ayakları”ını ve ağzınızın kenarındaki dikey çizgileri kimyasal soymayla tedavi etmek mümkündür. Bu uygulamada kullanılan çeşitli maddeler vardır:

  AHA’lı solüsyonlar

Genelde, en yüzeysel soymayı yapan bu asitler meyve asitleri de denilen, meyvelerde de bulunan bir madde olan AHA (alfa hidroksil asit) içerirler. Pek çok çeşidi vardır.

Glikolik asit: Bu gruba giriyor. Kimi kez AHA ‘lı bir ürünle yapılan tek seanslık tedavi, cilde daha taze, daha sağlıklı, daha ışıltılı bir görünüş verebilir. Tekrarlanan seanslar ise cildin dokusunu düzeltiyor. AHA ‘lı solüsyonlar, kahverengi lekeler ve ince çizgiler dahil olmak üzere yaşlanmanın ve güneşin zararlı etkilerinin meydana getirdiği hasarı ortadan kaldırıyor. Bu tedavide, cerrah size evinizde düzenli olarak uygulayacağınız bir bakım programı verir. AHA ‘lı solüsyon ile peeling plastik cerrahın muayenehanesinde yapılabilir. Anestezi ya da herhangi bir uyuşturma gerektirmez. Sizi sosyal hayatınızdan alıkoymadan bu işlem haftalık seanslar şeklinde uygulanır. Ürün yüzünüze uygulandığında sadece karıncalanma hissi duyuyorsunuz. Seans bittikten sonra makyaj yapabiliyor, evinize gidebiliyorsunuz.

Trikloroasetik asit (TCA): Genellikle kırışıklıkların pigmentlerdeki değişimlerin ve cilt lekelerinin tedavisinde trikloroasetik asit kullanılır. Bu asit sadece yüz cildi üzerinde değil, vücudun güneşe maruz kalmış diğer bölgelerinde ve boyunda da yararlıdır. Ağız ve göz çevresi gibi daha dar alanlarda işlem gerçekleştirildiğinde, içeriğinde bu asidin bulunduğu ürünler tercih edilir.

  Diğer kimyasallar

Fenol (Phenol) peeling: Sert ve güneşten zarar gören ciltlerde kullanılan fenol yüzdeki ince kırışıklıkları ve kalın çizgileri azaltır. Geniş ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kahverengi lekeler de dahil pigment sorunlarını düzeltir. Bu kimyasal madde, aynı zamanda ağız kenarında oluşan dikey çizgileri de azaltır. Ancak cilt rengini açtığı için geniş alanlarda kullanılması gerekir. Fenol ileri derecede toksik, yani zehirli bir maddedir ve cilde uygulandığında vücuda sistemik olarak zarar verebilir. Kalp, karaciğer ve böbreklere ileri derecede yan etkileri vardır. Bu nedenle günümüzde artık bazı maceraperest doktorlar dışında pek kullanılmamaktadır. Vücuda zararı kontrol edilememekte olduğu gibi, ciltte etki ettiği derinliği ayarlamak da çok zordur. Fenol içeren ürünler, boyunda ya da vücudun başka bölgelerinde kullanılmaz.

 

2. Dermabrazyon (Cilt Zımparalama)

 
Dermabrazyon yani zımparalama bugün çok çeşitli cihazlarla uygulanabilir. Bir takım tel veya çelik fırçalar, motora bağlanan zımparalar ya da aliminyum oksit kristalleri ile çalışan basınçlı hava sisteminin yanı sıra, demir tahta zımparalarla hastanın cildi soyulabilir. Bu yöntemle genellikle yüzdeki yara izleri tedavi edilir. Örneğin, akne izi. Çoğunlukla yanaklara ve bütün yüze uygulanan dermabrazyon, derin kimyasal soyma ürünleri gibi ağız çevresindeki dikey çizgileri en aza indirir. Dermabrazyon sırasında hastaya sakinleştirici ilaçlar ve lokal anestezi, çok geniş bir bölgeye müdahale edildiğinde ise genel anestezi verilir.
 

3. Lazerle Cilt Yenileme

 
Cerrah, bu işlemi yaparken lazer ışınının cilt yüzeyine aktaracağı enerjiyi saptar ve ışığın gireceği derinliği kontrol eder. Diğer cilt yenileme yöntemleri gibi lazer de kırışıklık, cilt lekesi, yaşlanma lekesi ve yara izi tedavisinde kullanılır. Derinizin kalınlığı ve dokusu da, lazer tedavisine uygun olup olmadığınızı belirleyen etkenler arasındadır. Tüm bu yöntemler içinde en etkili olan, yeni jenerasyon erbium lazerlerdir. Bu lazerler artık o kadar hassaslaşmıştır ki, istenilen derinliğe gitmek, istenilen derinlikte durmak çok kolaylaşmıştır. Kimyasal soyma ve dermabrazyon yöntemlerinde derinliği kontrol etmek oldukça zordur. Bu da deride derinlere giderek hasar oluşturma riskini artırmaktadır. Yeni jenerasyon erbium lazer ile hem derinlik kontrolu kolaylaşmaktadır, hem de soyma ya da yakma yapmadan derinin alt tabaklarına da ulaşmak mümkündür. Yani deride yanık oluşturmadan deri altı derin katmanları gençleştirmek mümkün olmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak, erbium lazerler ile aynı anda değişik medlarda, hem derideki akne izleri ve kırışıklık çizgilerini soymak, hem de derinin alt tabakalarındaki kollajen liflerini ve dokuları ısıtarak gerginleştirmek ve yeni hücre üretimini uyarmak mümkündür.
 

Cilt Yenileme ve Gençleştirmede tedavi sonrası

 
Tedaviden sonra doktor tarafından gerekli görülürse, yenilenmiş cildinize vazelin ya da koruyucu merhemler sürmeniz önerilir. Bazı durumlarda ise cilt bandajla kapatılır. Derin kimyasal peeling ürünleri, dermabrazyon ya da lazer, deride farklı derecelerde kızarıklığa ve şişliklere yol açabilir. Tedaviden sonra kimi zaman ciltte kabuklar oluşur. Bu arada, merhem sürdükten sonra cildinizi iyice temizlemelisiniz.

Ayrıca soyma işleminden sonra erkeklerin bir süre tıraş olmaması da gerekir. Cilt yenileme işleminden sonra 7-10 gün içinde yeni cildiniz belirmeye başlar. İlk dönemdeki kızarıklık geçince alttan gelen cilt 1-2 haftaya kadar pembe rengini korur. 1-2 hafta boyunca kapatıcı makyaj yapabilirsiniz. Cilt yenilemesini izleyen 1-2 hafta boyunca uzanmaktan, eğilmekten ve zorlayıcı egzersizler yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Bu tedaviler bittikten sonra kalıcı olarak cilt yenilemeye devam etmek gerekmektedir. Bu amaçla kullanılan içinde yine bu asitler bulunan kremlere plastik cerrahınızın kontrolünde devam edilir. Bu kremlerin içinde bulunan asit oranı tabii ki düşük dozda olduğu için yenileme yavaş ve hasta tarafından hissedilmeden devam eder.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız