EL GENÇLEŞTİRME AMELİYATI

 

EL GENÇELŞTİRME AMELİYATI

El Estetiği Dr. Nuri Battal
 

Ciltte oluşan zayıflama ve gevşemeye bir de yıllarca güneş ışınlarına ve olumsuz etkilere sürekli maruz kalan el derisinde oluşan yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri denilen renkli lekeler eklenmektedir.

Eskiden yüz ve vücut estetiği yaptırmış hastalar da eller yaşı belli etmekte idi. Bu yeni uygulama ile bu sorunda giderilmiş olmaktadır.

Oluşan bu lekeler ve kırışıp sarkan deri Lazer ile yenilenmekte, gevşeme ve sarkmaya neden olan doku azalması da vücuttan alınan doku hücreleri ile yeniden beslenerek el cildinin tekrar eski dolgun ve gergin görünümüne kavuşması sağlanmaktadır.

Tedavi lokal veya genel anestezi ile yapılmakta, hastanede kalmayı gerektirmemektedir. Hasta ellerini ameliyat sonrası hemen kullanabilir, tam iyileşme 7-10 gün kadar sürmektedir.

Bu uygulama yurt dışında ve ülkemizde yeni yeni popularite kazanmakta olup basit, güvenli ve acısız olmasına karşılık el ve genel vücut estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay bir işlemdir.

Ellerimiz yaşlanma belirtilerini en çok gösteren uzuvlarımızdır, çünkü güneş ışığı , travma gibi pek çok fazla dış etkene maruz kalmaktadır. Güneş ışınları ve yaşlanmanın etkisi ile el üzerinde kahverengi lekelerin oluşur. Ayrıca yaşlanma nedeniyle dokular zayıflayıp azaldığı için el derisi altındaki yağ dokusu eriyerek kemik yapıların ciltten daha belirgin olmasına neden olur.Yaşlanmaya bağlı olarak dokularda kollajen liflerinde ve yağ dokusu miktarında azalma sonucu ciltte incelme, gevşeme, sarkma oluşur. Bu tüm dokularda olduğu gibi bu durum el cildi içinde geçerlidir.

Tüm vücuda uygulanan estetik gençleştirme ameliyatlarından sonra genellikle eller ihmal edilmekte, sonuç olarak da ellerin bu görünümü kişinin yaşını ele vermektedir. Son geliştirilen modern plastik cerrahi yöntemlerinin uygulanması ile artık ellerde de gençleşmeyi sağlamak mümkün olmaktadır.

Yaşlanmış elleri gençleştirmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Dışardan el derisine uygulanan glikolik asit ve A vitamini kremleri oldukça etkili olmakta ve ellerin yaşlanmasını geciktirmektedir. Oluşan lekeleri oldukça azaltmakta ve cildi kalınlaştırarak daha dolgun görünmesini sağlamaktadır. Lazer tedavisi oluşan lekeleri tamamen kaybettirmektedir.

Çirkin görünüme neden olan yüzeyel toplar damarlar tedavi edilerek belirgin olmaları azaltılır. El derisi altında azalmış olan doku dolgunluğu vücudundan alınan yağ hücreleri ile desteklenerek dolgunluk artırılır. Böylece cilt gergin ve dolgun bir görünüme kavuşur.

Bu uygulanan lazer tedavisi doku enjeksiyonu gibi vs. tedaviler kombine olarak veya hastaya göre tek tek kullanılır.

 

Hangi Tedavi Benim için En İdeal?

 
Plastik cerrahınızla konuşurken ne tür beklentileriniz olduğunu açık bir şekilde belirtmeniz ve bunun karşılığında doktorunuzun neler yapabileceğini ve bunların hangisinin sizin için uygun olduğunu açık olarak dinlemeli ve anlamalısınız. Tüm bunlardan sonra sizin için uygun olan yöntemlerin birisi veya birkaçı birlikte gerekliliklerine göre uygulanır. Her hastanın ihtiyacı farklı farklıdır.
 

El Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

 

Kimyasal soyma: Retin A veya glikolik asit yani meyve asitleri içeren losyonlar veya kremler eller üzerine doktor kontrolünde seanslar halinde uygulanır. Bu tedavide eller üzerine asit uygulanır ve soyma işlemi yapılır. Bu tedavi tek seansta oluğu kadar aralıklı seanslarla yavaş yavaş da yapılabilir. Daha sonra verilen krem ve losyonlarla tedaviye devam edilir. Ancak bu asit uygulama sadece cildi biraz gençleştirir fakat erimiş dokuları etkilemediği için ellerdeki kemikli görüntü tam düzelmez. Bunun için gereken hastalara doku enjeksiyonu yapılır.

Sklero terapi: Eller üzerinde belirgin olan damarlar mavi renkleri ile yaşlı görünüme neden olmaktadırlar. Bunlar çok ince iğnelerle damar içine girilerek kapatıcı ilaçlarla damarlar kapatılır ve bu görünüm düzeltilir.

Mikrodermabrazyon: Mekanik olarak yüzeyel el cildi soyularak bulunan leke ve kırışıklıklar giderilir. Lazer ile benzer özellikler taşır. Lokal anestezi ile yapılır.

CO2 veya Erbium Lazer: Karbondioksit veya erbium lazerleri ile el cildi üzerinde bulunan lekeler kesin olarak giderilir. Lokal anestezi ile yapılır.

Doku Takviyesi: Ellerdeki cilt ve cilt altı yağ dokusu yaşlanmaya bağlı olarak azalmış gevşemiş ve derinin dolgunluğu kaybolmuştur. Sonuç olarak el sırtında damarlar belirginleşmiş ve kemikleri daha belirgin hale gelmiştir. Oluşmuş olan yaşlılık lekeleri lazer ile temizlendikten sonra vücudun çeşitli yerlerinden alınan yağ hücreleri eller üzerine cilt altına verilir. Buraya konulan yağ hücrelerinin bir kısmı yüzde 60-70 i doğal eleme ile eriyerek kaybolur. 6-8 aylık aralarla 2-4 seans kadar tekrarlanarak bunların kalıcı olarak burada yerleşmeleri sağlanmış olur. İyi bir sonuç için yağ hücresi nakli hemen hemen tüm hastalara uygulanmalıdır.

 

SON SÖZ

 

Ne kadar zamanda normal hayatıma dönebilirim?

Uygulanacak olan yöntemlerin çokluğuna göre iyileşme genellikle 3-10 günde tamamlanır. Ameliyatlar lokal anestezi ile yapılmakta genel anestezi gerektirmemektedir. Ciddi bir ağrı oluşmaz.

Nasıl bir sonuç beklemeliyim?

Sonuçlar genellikle oldukça yüz güldürücüdür. Yöntemler hastalara uygun olarak seçilirse ve iyi yapılırsa umulmadığı kadar düzelme sağlanır. Deri üzerinde bulunan lekeler tamamen kaybolur. Cilt dolgunlaşacağı için daha gergin ve genç duracaktır.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız