GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

 
Göz Kapağı Estetiği yada Blefaroplasti de denilen göz kapağı cerrahisi ile alt ve üst kapağındaki fazla deri ve yağlar, göz altındaki torbalanmalar , göz kapaklarındaki sarkmalar gibi biçim bozuklulukları giderilir. Böylece kişiye genç ve dinlenmiş bir görünüş kazandırılır. Bu ameliyatla göz kapağı ve gözün dış kenarındaki ince kırışıklıklar da bir miktar azalır. Bu ameliyat kadınlar kadar erkekler tarafından oldukça sık talep edilmektedir.

Aşağıdaki özelliklere sahip olmanız ameliyat için uygun bir aday olduğunuzu gösterir:

  • Üst göz kapaklarının doğal çizgisini örten deri fazlalığı
  • Üst göz kapağı derisinin, görmeye bile engel olacak derecede sarkması
  • Alt göz kapağında torbalanma ve kırışık
  • Göz altında , halka ve morluklar
  • Alt göz kapağının irisin altındaki göz akını gösterecek kadar sarkması.

Gençlerde bu ameliyat (göz kapağı estetiği) genellikle sadece gözkapağının altındaki yağ dokusunu almak amacıyla uygulanır . Daha ileri yaşlarda ise deri sıklılığını kaybetmiş olduğundan daha fazla deri alınabilir.

410
 

Üst Kapak

 

Sarkık deri üst kapakta daha fazladır. Bu fazla deri ağırlığı nedeniyle kirpik çizgisinin aşağıda durmasına neden olarak hastanın görüş kalitesi ve görme alanını bozar. Kişi bu duruma alıştığı için farkına varmaz ancak kaşlarını çatarak bakmasına ve sebepsiz baş ağrılarına neden olur. Ayrıca “Kaş kaldırma ve alın germe” yöntemi ile düşük ve aşağıda duran kaşların düzeltilmesi de ihtiyaca göre yapılabilir.

 

Alt Kapak

 

Göz çukurundan fırlamış yağ torbalanmaya ve göz altında mor, siyah halkalara neden olur. Bu yüze yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Gençlerde olursa genetik, yaşlılarda olursa yaşlanmanın bir parçasıdır. Bu yağların Lazer yardımı ile çıkarılması veya yerine itilmesiyle kişinin yorgun ve yaşlı görünümü düzelir, dinamik ve genç bir görünüm kazanır.

 

Göz Altı Torbaları ve Kapağı Cerrahisi

Ameliyat Süreci

 

Üst ve alt kapaklar beraber bazen de hastanın ihtiyacına göre ayrı ayrı da yapılabilir. İki problem vardır, torbaya neden olan sarkık yağlar ile sarkık cilt ve dokular. Genel ya da lokal anestezi altında yapılan gözkapağı ameliyatların da , fazla deri sarkmalarını ve gözaltlarındaki torbaları almanın yanı sıra , sarkmış kaslarda düzeltilebilir.

Muayenehanede veya hastanede yapılabilen bu ameliyat, kapsamına bağlı olarak 1–2 saat bazen daha uzun sürer . Alt ve üst kapaklarından yağ kitlelerinin bir kısmı çıkartılır . Üst kapaktaki kesiler, doğal hat ve kıvrımlar takip edilerek açılır ve genelde gözün dış kenarına göz kuyruğuna kadar uzatılır. Alt gözkapağında ise genellikle kirpik diplerinde kesiler açılarak göz kuyruğuna kadar uzatabilir. Cerrah, kesi boyunca çalışarak deriyi alttaki doku ve kastan ayırır, açığa çıkan fazla kas ve deriyi alınır. Torbalanmaya neden olan yağlar fazla ise bir kısmı alınıyor kalanlar ise göz altındaki kemik üzerine yayılarak halkalı görünüm düzeltilir. Kesiler dikişlerle kapatılır.

411
 

Ameliyat Sonrası Normale Dönüş

 

Ameliyat sonrası nemli gazlı bezle pansuman yapılıyor. Ameliyattan sonra bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık olabilir. Hafif bir ağrı hissedilirse ameliyat sonrası birkaç gün ağrı kesici alınabilir. Göz banyosu yapılmaz, gözkapağı derisi ince olduğundan ameliyat sonrası hızla şişip morarabilir.

Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla yüksek yastıkta yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres yapmanız önerilir. Şişme ve morarma ilk hafta gerilir . Gözkapağında meydana gelen renk değişimi hafif bir makyajla kapatılabilir. Ameliyattan sonra kısa bir süre gözyaşı salgısı artabilir ve parlak ışığa karşı hassasiyet olabilir. Ameliyatın ertesi günü ayağa kalkabilirsiniz ancak işinize ne zaman döneceğiniz iyileşme hızınıza ve kendinize bağlı günlük yaşamınıza yeniden başlamanız için cerrahınız size uygun bir program önerilir . Kısa sürede iyileşebilmek için 2-3 hafta aşırı hareket etmekten , öne eğilmekten kaçınmanız gerekir . Bu süre içinde renkli camlı gözlüklerle gözlerinizi rüzgar ve güneşten korumanızda yarar var. Yara izi ise 6-8 ay içerisinde zor fark edilir hale gelir.

Genellikle lokal anestezi altında ve CO2 Lazer yardımı ile kanamasız ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Sonra hasta evine rahatlıkla gider, önemli bir ağrı olmaz. Dikişler 3-5 gün içinde alınır. Hasta günlük hayatına 3-4 gün içinde dönebilir.
Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)hastaya fazla bir zahmet vermeyen fakat, yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay bir işlemdir

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız