JİNEKOMASTİ

 
Jinekomasti ameliyatı erkeklerde büyüyen göğüslerin (meme) küçültülerek daha estetik bir forma girmesini amaçlar. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı yeni gelişen teknolojiler ışığında güncel yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

Birçok erkek, memelerinin normalden büyük olmasından rahatsız ve önemli psikolojik sıkıntılar yaşamaktadırlar. Tıp dilinde jinekomasti denilen yani erkek memelerinin normalden fazla yada aşırı derecede büyüyerek meydana gelen kadınsı bir vücut görünümüne neden olan durumdur.

Erkeklerde ve kadınlarda meme dokusunun hormonlara yanıtı bakımından bir farklılık yoktur. Bununla birlikte meme dokusundaki gelişme cinsel farklılaşmanın bir belirtisidir. O nedenle kadınlarda meme dokusunun görünür hale gelmesi ergenliğin bir bulgusu olarak bilinirken, erkeklerde bir “bozukluk” olarak görülmektedir. Jinekomasti (erkeklerde kadın tipi meme büyümesi), erkeklerde meme dokusunun iyi huylu büyümesi olarak tanımlanabilir.

 

Jinekomasti neden olur?

 
Meme dokusu, genetik olarak belirlenen çeşitli hormonlar ve biyolojik etmenlerin etkisiyle gelişmektedir. Başta östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun karmaşık biyolojik denetimini yönetmektedirler. Erkeklik hormonu da östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini engellemektedir. Ergenlik jinekomastisinin temelinde bu hormonların meme dokusuna etkisi arasındaki dengesizlik yatmaktadır.

Çocukluk ve ergenlik dönemindeki jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), çeşitli tümörler, hipertiroidizm, ilaçlar gibi nedenlere bağlı olabilir. Bununla birlikte erişkin jinekomastinin büyük çoğunluğunda belirli bir neden yoktur. Erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı hatırlanmalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan bazı özel durumlar da vardır. Bunlar arasında: Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, gibi sebepler sayılabilir.

 
792
 

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği) Kapsamında Jinekomastide Cerrahi Tedavi

 
Erişkin erkelerde ise tedavi Meme Estetiği (Göğüs Estetiği) kapsamında sadece cerrahidir. Plastik cerrahın veya hastanın seçimine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanan basit bir girişimdir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyatta Liposuction (Liposakşın) denilen yağları azaltma ve konturları düzeltme uygulandıktan sonra meme ucundan yapılan 1-2 cm lik kesiden girilerek aşırı derecede büyümüş meme dokusu çıkarılır. Bazı zayıf hastalarda liposuction uygulanmaz sadece meme dokusu çıkarılır. Gereken hastalarda deri de toplanarak fazlası çıkarılır. İşlem 20-60 dakika kadar sürer.

Jinekomasti ameliyatları hastanede kalmayı gerektirmez. Jinekomasti sonrasında geçici morluklar ve ağrı, şişlik, ameliyat bölgesinde uyuşukluk ameliyattan sonra hemen her hastada görülen rahatsızlıklardır. Büyük bir kısmı ilaçlarla hemen kontrol altına alınır, bir kısmı da zaman içinde kendiliğinden geçer. Hasta 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir. Ameliyattan sonra göğüsler tekrar büyümez.

Erkeklerde hormon bozukluğu durumdan da kaynaklanan jinekomasti hastalığının ameliyatı ile meme dokusunun alınmasının hiçbir zararı veya yan etkisi yoktur. Aksine erkekte de görülebilen kadından daha da kötü seyredebilecek meme kanseri riski ortadan kaldırılmış olur.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız