KARIN GERME ESTETİĞİ

 

Karın germe ameliyatı, karından yağ alma abdominoplasti uygulamaları daha sıkı bir karına sahip olmak üzere yapılan estetik uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Genellikle kadınlarda olmakla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır. Kadınlarda en önemli etken geçirilmiş hamileliklerdir. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru, fırlak ve sarkık görünür. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa karın estetiği “abdominoplasty” ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

İdeal çözüm tıp litaratürün de abdonominoplasti yada karın germe adıyla anılan estetik karın ameliyatıdır. Karın ameliyatı daha çok hamilelik sonucu oluşan çatlaklar ve sarkmalardan kurtulmak isteyenlere yapılmaktadır. Karın derisini gevşemesi ve karından yağların oluşması nedeni kalıtımsal olabilir. Ancak önemli ölçüde kilo kaybıda karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Ayrıca ameliyatta hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın kaslarının ve derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır.

 

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 

KARIN GERME AMELİYATI

 

  • Karın deriniz iyice gevşemiş ve ileri doğru sarkmışsa,
  • Karnınız ileri fırlamışsa ve vücudunuza oranla büyümüşse,
  • Karın kaslarınız gevşeyip araları açılmışsa,
  • Karnınızdaki dokularının hacmi genişlemişse,

Karın ameliyatına uygın bir aday sayılabilirsiniz.

 

ABDOMİNOPLASTİ

 

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, abdominoplasti de karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan vakalarda kullanılır.

Başlangıçta karın ve çevresindeki fazla yağlar yağ çekme yöntemi ile çekilmesinin ardından kasıkta daha önceden işaretlenen ve genellikle sezeryan yerinden bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek fıtığı tamir edilir. Böylece gevşeklik giderilir. Karnın ön duvarını oluşturan kasların arasındaki 0.5 cm kadar olan mesafe, hamileliğe bağlı olarak 20-25 cm ye kadar açılır ve eskisine benzer şekilde kapanmaz.

Ameliyatta varolan gevşeme daraltılır ve karın duvarı gerilerek küçültülür, sonuçta bel inceltilmiş yani doğumdan önceki boyutlarına gelmiş olur. Sarkan deri gerilerek aşağı çekilir ve fazla bölümü kesilerek atılır. Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı çıkarmak üzere bir dren yerleştirilir ve yenilenen karın derisi yeni yerine dikilir. Ameliyat süresi 60-120 dk. dır.

Ayrıca karında sadece yağ fazlalığı varsa yağ alma yöntemiyle çekilir. Yani yapılan uygulama bir tür yardımcı yöntemden faydalanmaktır. Karın duvarındaki gevşeklik giderilip derinin fazlalığı kesilip alınmasının ardından bel ve kalçaların yan tarafındaki yağlar çekilerek alınıyor , karına düzgün bir biçim veriliyor.

Kesiler bikinin altında kalacak şekilde yatay olarak yapılıyor. Zaman içinde de kesi izleri belirsiz duruma geliyor ve görülür bir iz kalmıyor.

 
 

AMELİYAT SONRASI ve NORMALE DÖNÜŞ

 

Estetik karın ameliyatının ardından hastalar 1-2 gün hastanede yatar ve birkaç gün de evinde dinlenir. Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımını sağlamak üzere yürümeniz gerekir. Ayakta dik olarak duramasanız da birkaç hafta oturarak yada yatarak geçirmemeniz gerekir. Uzanmak, aşağı eğilmek vb. hareketlerin karın kaslarınızı zorlayıp şişlikleri artıracağını , hatta kanamaya yol açacağını unutmayalım. Yatağa bağlı olmak yerine fazla olmamak şartıyla dolaşmanız önerilir.

Drenler ameliyattan sonraki birkaç gün içinde çıkarılır. Birinci haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmek üzere 1-2 ay, beklemeniz gerekir. Ameliyatın 1. haftasının ardından işinizin başına dönebilirsiniz.

Liposakşın yapılmışsa 3-4 hafta kadar korse giymeniz gerekir. Normal yürüyüş yapılabilir. Göbek dışında alınacak dikiş yoktur, yara doku yapıştırma yöntemi ile kapatılır ki bunun sebebi daha az iz kalması içindir

 

SON SÖZ

 

Karın germe ameliyatı sadece estetik düzelme sağlamakla kalmayıp bozulmuş ve deforme olmuş anatomik yapıyı onararak pek çok fonksiyonel bozukluğun düzelmesini sağlamaktadır. Sırt ve bele asılı duran iç organlar, karın duvarı önden destek olamadığından sarkarak bel ve sırt ağrılarına, barsaklardaki sarkma sonucu dolaşım bozukluğuna yol açtığından sindirim bozuklukları ve hazımsızlık şikayetlerine yol açar. Hazımsızlık ve gaz şikayetleri doğum yapmış pek çok kadında mevcuttur. Karın duvarının sarkması sonucu kadın cinsel organı da aşağı doğru sarkabilir. Sarkan vajina ileri yaşlarda idrar kaçırma şikayetlerinin ortaya çıkmasına ve cinsel haz oranını azalmasına sebep olur.

Görüldüğü üzre karın germe ameliyatı sadece düz ve estetik bir karın sahibi olmanız dışında aynı zamanda da daha sağlıklı ve sorunsuz bir anatomik yapı sağlamış olur.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız