Slide background

KÖK HÜCRE

 
Kök hücre (Stem Cell) vücudumuzda bulunan ana hücrelerde diyebileceğimiz gerektiği zaman eksik olan yerlerdeki hücrelerin yerine geçerek tamamlayıcı fonksiyon gören yapı taşlarıdır.

Yani vucuttaki her dokuya kaynak hücre olarak hizmet eder ve her türlü doku hücresine yani, ister kemik ister, yağ ister kas, ister kıkırdak, ister kan, ister sinir hücresi, haline dönüşebilir.

Organizma yaşlanıp yıpranırken yada bir hastalık sonucu hasar gören dokulardaki eksikleri tamamlamak üzere görevlendirilirler. Kök hücreler her türlü doku hücresine dönüşme yeteneği sayesinde eksik dokuları kolayca onarır.

Kök hücreler tüm dokularda bulunur organizma ihtiyaç duyduğunda bunları kullanır. Modern tıp da kök hücre tedavileri hızla önem kazanmakta ve gelişmektedir. Yıllardır yapılan çalışmalar bu hücrelerin ne kadar önemli olduğunu ve organ onarımı ve hastalıkların tedavisinde ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

 

Kök Hücre Uygulama Alanları

 
 

Kök Hücre en kolay nereden elde edilir ?

 

Vücudumuzda tüm dokularda kök hücre bulunmaktadır ancak kök hücreleri  Embriyonik kök hücreler, Fetal kök hücreler, Erişkin kök hücreler, şeklinde ayırabiliriz. Tüm bu kök hücreler normal hücreler dönüşebilir. Bizim burada bahsedeceğimiz hücreler erişkin tipi kök hücreler olacaktır.

Yağ dokusu, vucudumuzda en çok kök hücre bulunan ve alınması en kolay olan kök hücre kaynağıdır. Deri altıdaki yağ dokusu kök hücre kaynağı olarak bulunmaz bir alandır. Eskiden liposaction ameliyatından sonra alınan yağlar atılır ve kullanılmazdı fakat son yapılan araştırmalar bu yağların ciddi bir kök hücre kaynağı olduğunu göstermiştir.

Her biri cm3 yağ dokusunda ortalama 500.000 kök hücre bulunmaktadır yani 40 cm3 yağ dokusu aldığınızda bundan 20 milyon kök hücresi elde etmek mümkün olmaktadır

Kök hücre tedavisi modern ve geleceğin tıbbında yerini hızla almaktadır. Estetik ve cozmetik cerrrahide tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Artık plastik cerrahide de yaygın kullanım alanı bulmaktadır.

Burada kullandığımız (Autologus Adult Adipose Derived Mesenchymal Stem Cells) sizin kendi doğal kök hücrelerinizdir. Doğal kök hücrelere karakterini değiştirecek hiçbir işlem yapılmadan alındığı gibi geri uygulanmaktadır. Embriyonik kök hücreler burada kullanılmamaktadır.

Bazı merkezlerde kulak arkasından ya da başka bir yerden alınan doku parçası çoğaltılarak uygulanmaktadır. O yöntemler kök hücrelerin değil deride bulunan fibrobalast denilen yapıların çoğaltılmasıdır. Yani bu tip uygulamalar kök hücre uygulaması ‘’değildir’’.

Buradaki uygulamada doku alınıp hücreler çoğaltılmamakta hastanın kendi yaşayan kök hücreleri arıtıldıktan sonra tekrar vücuda verilmekte ve olası bir hücre karakter değişimi riskleri engellenmektedir.

 

Kök Hücre Teknolojisi Nasıl Uygulanıyor? (Stem Cell Technology).

 
Kendi doğal hücrelerimiz olup reaksiyon riski olmayan kök hücreler, yeniden yerleştirildiği vücudumuzda kolayca yaşamaya başlar ve eksiklikleri gideren son derece sağlıklı bir uygulamadır.

Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulanmadır. Büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler morarmalar pek görülmez.

Lokal yada genel anestezi altında enjektör ile genellikle hastalarında kurtulmak istediği bölgeler olan karın bel yada kalça bölgesinden bir miktar yağ dokusu özel kanüllerle alındıktan sonra bir dizi işlemden geçirilerek kök hücreleri yağ hücrelerinden ayrılır ve tamamen kök hücre içerin bir sıvı elde edilir. Bu milyonlarca kök hücre içeren sıvı ihtiyaca göre kullanılacak yere enjekte edilir.

Gerektiği durumlarda daha fazla yağ kullanılarak daha fazla kök hücre elde edilebilir. Bazen kök hücrelerin uygulandığı yerde fazla hacim istendiğinde bir miktar yağ dokusu ile karıştırılarak ‘’kök hücreden zengin yağ dokusu olarak da enjekte edilebilir.

Konulduğu yerde eksik olan hücreleri tamamlayarak hızla yerleşip yaşamaya ve buradaki kan dolaşımını artırak dokuları onarır ve hızlı bir iyileşmeyi başlatır.

Günümüzde kök hücre tedavisi bilim kurgu hayali olmaktan çıkmış yeni ve teknolojik modern tıp da yerini almaktadır.

 

Kök Hücre Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Hastanın kendi yağ dokusu kullanıldığı için reaksiyon riski yoktur.
 • Aynı anda istemediğiniz yağlardan kurtulursunuz. Kanama riski ve ağrı pek yoktur.
 • Kısa sürede normal hayata dönülür.
 • Genel anestezi gerektirmez lokal anestezi ile de bayıltmadan yapılabilir.
 • Uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmaz dikiş gerektirmez.
 • Pansuman gerektirmez ağrılı ve yorucu kontroller yoktur.
 • İyileşme süresi çok kısadır.
 • Etkisi kısa zamanda ortaya çıkmaya başlar.
 • Uygulandığı bölgede kan dolaşımını da artırdığı için cilt gençleşir ve daha parlak bir hal alır.
 • Konulduğu bölgelerde yeni hücre oluşumunu artırarak doku gençleşmesini artırır. Sonuçları doğaldır.
 • Yabancı dolgu maddesi vs içermez.
 • Hastanın kendi yaşayan kök hücreleri olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz reddedilmez.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medya
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334

 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial