Slide background

KÖK HÜCRE

 
Kök hücre (Stem Cell) vücudumuzda bulunan ana hücrelerde diyebileceğimiz gerektiği zaman eksik olan yerlerdeki hücrelerin yerine geçerek tamamlayıcı fonksiyon gören yapı taşlarıdır.

Yani vucuttaki her dokuya kaynak hücre olarak hizmet eder ve her türlü doku hücresine yani, ister kemik ister, yağ ister kas, ister kıkırdak, ister kan, ister sinir hücresi, haline dönüşebilir.

Organizma yaşlanıp yıpranırken yada bir hastalık sonucu hasar gören dokulardaki eksikleri tamamlamak üzere görevlendirilirler. Kök hücreler her türlü doku hücresine dönüşme yeteneği sayesinde eksik dokuları kolayca onarır.

Kök hücreler tüm dokularda bulunur organizma ihtiyaç duyduğunda bunları kullanır. Modern tıp da kök hücre tedavileri hızla önem kazanmakta ve gelişmektedir. Yıllardır yapılan çalışmalar bu hücrelerin ne kadar önemli olduğunu ve organ onarımı ve hastalıkların tedavisinde ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

 

Kök Hücre en kolay nereden elde edilir ?

 

Vücudumuzda tüm dokularda kök hücre bulunmaktadır ancak kök hücreleri  Embriyonik kök hücreler, Fetal kök hücreler, Erişkin kök hücreler, şeklinde ayırabiliriz. Tüm bu kök hücreler normal hücreler dönüşebilir. Bizim burada bahsedeceğimiz hücreler erişkin tipi kök hücreler olacaktır.

Yağ dokusu, vucudumuzda en çok kök hücre bulunan ve alınması en kolay olan kök hücre kaynağıdır. Deri altıdaki yağ dokusu kök hücre kaynağı olarak bulunmaz bir alandır. Eskiden liposaction ameliyatından sonra alınan yağlar atılır ve kullanılmazdı fakat son yapılan araştırmalar bu yağların ciddi bir kök hücre kaynağı olduğunu göstermiştir.

Her biri cm3 yağ dokusunda ortalama 500.000 kök hücre bulunmaktadır yani 40 cm3 yağ dokusu aldığınızda bundan 20 milyon kök hücresi elde etmek mümkün olmaktadır

Kök hücre tedavisi modern ve geleceğin tıbbında yerini hızla almaktadır. Estetik ve cozmetik cerrrahide tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Artık plastik cerrahide de yaygın kullanım alanı bulmaktadır.

Burada kullandığımız (Autologus Adult Adipose Derived Mesenchymal Stem Cells) sizin kendi doğal kök hücrelerinizdir. Doğal kök hücrelere karakterini değiştirecek hiçbir işlem yapılmadan alındığı gibi geri uygulanmaktadır. Embriyonik kök hücreler burada kullanılmamaktadır.

Bazı merkezlerde kulak arkasından ya da başka bir yerden alınan doku parçası çoğaltılarak uygulanmaktadır. O yöntemler kök hücrelerin değil deride bulunan fibrobalast denilen yapıların çoğaltılmasıdır. Yani bu tip uygulamalar kök hücre uygulaması ‘’değildir’’.

Buradaki uygulamada doku alınıp hücreler çoğaltılmamakta hastanın kendi yaşayan kök hücreleri arıtıldıktan sonra tekrar vücuda verilmekte ve olası bir hücre karakter değişimi riskleri engellenmektedir.

 

Kök Hücre Teknolojisi Nasıl Uygulanıyor? (Stem Cell Technology).

 
Kendi doğal hücrelerimiz olup reaksiyon riski olmayan kök hücreler, yeniden yerleştirildiği vücudumuzda kolayca yaşamaya başlar ve eksiklikleri gideren son derece sağlıklı bir uygulamadır.

Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulanmadır. Büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler morarmalar pek görülmez.

Lokal yada genel anestezi altında enjektör ile genellikle hastalarında kurtulmak istediği bölgeler olan karın bel yada kalça bölgesinden bir miktar yağ dokusu özel kanüllerle alındıktan sonra bir dizi işlemden geçirilerek kök hücreleri yağ hücrelerinden ayrılır ve tamamen kök hücre içerin bir sıvı elde edilir. Bu milyonlarca kök hücre içeren sıvı ihtiyaca göre kullanılacak yere enjekte edilir.

Gerektiği durumlarda daha fazla yağ kullanılarak daha fazla kök hücre elde edilebilir. Bazen kök hücrelerin uygulandığı yerde fazla hacim istendiğinde bir miktar yağ dokusu ile karıştırılarak ‘’kök hücreden zengin yağ dokusu olarak da enjekte edilebilir.

Konulduğu yerde eksik olan hücreleri tamamlayarak hızla yerleşip yaşamaya ve buradaki kan dolaşımını artırak dokuları onarır ve hızlı bir iyileşmeyi başlatır.

Günümüzde kök hücre tedavisi bilim kurgu hayali olmaktan çıkmış yeni ve teknolojik modern tıp da yerini almaktadır.

 

Kök Hücre Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Hastanın kendi yağ dokusu kullanıldığı için reaksiyon riski yoktur.
 • Aynı anda istemediğiniz yağlardan kurtulursunuz. Kanama riski ve ağrı pek yoktur.
 • Kısa sürede normal hayata dönülür.
 • Genel anestezi gerektirmez lokal anestezi ile de bayıltmadan yapılabilir.
 • Uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmaz dikiş gerektirmez.
 • Pansuman gerektirmez ağrılı ve yorucu kontroller yoktur.
 • İyileşme süresi çok kısadır.
 • Etkisi kısa zamanda ortaya çıkmaya başlar.
 • Uygulandığı bölgede kan dolaşımını da artırdığı için cilt gençleşir ve daha parlak bir hal alır.
 • Konulduğu bölgelerde yeni hücre oluşumunu artırarak doku gençleşmesini artırır. Sonuçları doğaldır.
 • Yabancı dolgu maddesi vs içermez.
 • Hastanın kendi yaşayan kök hücreleri olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz reddedilmez.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
Yüz Estetiği

 • Yüz gençleştirme
 • Elmacık kemiği büyütme
 • Çene ucu estetiğinde
 • Çene kenarları ve ucu büyütme
 • Alın yuvarlaklaştırma
 • Dudak kalınlaştırma
 • Akne skarları
 • Boyun gençleştirme
 • Yüz ve Göz kapağı yaralanmaları

Vücut Estetiği

 • Meme büyütme
 • Kalça büyütme ve dikleştirme
 • Bacak eğrilikleri tedavisi
 • Ayak bileği kalınlaştırmasında
 • El gençleştirmelerinde
 • Vücut yaralanmaları sonucu oluşan doku eksikliklerinde
 • Kanser tedavisi ve ışın tedavisi sonrası oluşan şekil bozuklukları
 • Yanık izlerinin ve skarlarının tedavisinde
 • Kapanmayan yaralarda

Cinsel Organ Estetiği

 • Penis kalınlaştırma
 • Penis yaralanmaları sonucu oluşan skarlar
 • Vajinal yenileme
 • Vajinal kanal daraltma

Bu uygulamalar kombine olarak da birden fazla bölgeye yapılabilir.

Yüz gençleştirme estetik cerrahinin en çok uygulanan tedavilerinden birisidir. Yüz dokuları yaşın ilerlemesi ile birlikte tüm dokular gibi zayıflayıp yaşlanmaya ve hücre sayısı azalarak atrofiye olmaya başlar. Bu dokuların zayıflaması ve hücrelerin azalmasıyla yüz dokuları sarkmaya başlar.

Yüz dokuları yani yağlar, kaslar, cilt ve cilt altı yapıları yaş ile birlikte azalır ve sarkar. Kök hücre tedavisi ile bu eksilen dokular yeniden tamamlanarak gençleşme sağlanır. Bu tedavinin yağ hücresi tedavisinden en önemli farkı yağ hücreleri yüze enjekte edildiğinde oksijensizliğe tahammülü olmadığı için büyük çoğunluğu ölmekte ve erimektedir. Kök hücreler çok daha dayanıklıdır. Hızlıca konulduğu ortama adapte olarak burada yerleşip hemen adapte olarak çoğalmaya başlamaktadır.

Normal yağ dokusunu direkt olarak enjekte ettiğiniz de bunların büyük çoğunluğu oksijen yetersizliğinden ölmekte ve istenilen sonucu elde etmek zor olmakta yada pek çok defa bu işlemi uygulamak zorunda kalınır.

Ancak kök hücrelerin tutunma ve yaşama potansiyeli normal hücrelere göre çok daha yüksek, ileri derecede dinamik hücrelerdir ve yeni konulduğu yerde kolayca adapte olup yaşar, buranın kanlanmasını artırarak gençleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle örneğin yanık hastalarında cilt altına verdiğinizde daha iyi bir kanlanma ve hatta yeni cilt oluşumuna zemin hazırlar.

En önemli özellikleri de yerleştikleri dokuda salgıladıkları enzimlerle damarlanma ve dolaşımı artırarak doku gençleşmesini sağlarlar.

Yüzde eksik olan yerlere kök hücreler yağ dokusu hücreleri ile birlikte yerleştirilerek sarkmış ve yaşlanmış olan yüz estetik konseptlere uygun olarak yeniden şekillendirilir. Yerleştirilen kök hücrelerle revitalize olur yani dokular yeniden canlanır.  Göz çevresi, yanaklar, alın, çene kenarları dudaklar, boyun cildi yenilenir ve dolgunlaşır.

Uygulama sonrası hasta hızla iyileşir şişlikler erken dönemde azalmaya başlar. Cilt altına yerleştirilen kök hücrelerin salgıladığı enzimler ve yeni oluşan cilt hücreleri sayesinde yenilenmiş gibi parlak canlı ve genç bir görünüme kavuşur. Dokuların sarkması sonucu yüzde oluşan boşluklar yeniden doldurularak yüz yeniden hacim kazanır ve gençleşir. Cilt kalitesini ileri derecede artırır ve bir yerde yaşlanan cildin yeniden gençleşmesini sağlar.

Uygulama sonrası hasta hızlı bir şekilde iyileşir ve etkileri hemen görülmeye başlar. Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Yaşlanmanın ilk etkileri yüz ve gözlerle birlikte boyunda da görülmeye başlar. Sıklıkla boyun germe ameliyatları dışında yapılan uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Boyun estetiği en çok görünen bölgelerden birisi olduğu için çok büyük önem arz etmektedir. Boyun bölgesindeki yaşlanma aşırı yağlanma ve kaslarda sarkma ile birlikte olur. Bu tip hastalarda genellikle tek çözüm bu yapıların onarılmasıdır. Ancak bazen bunlar onarılsa bile incelmiş derinin kırışmasına yönelik fazla bir tedavi seçeneği yoktur. Bu gibi durumlarda cildin kırışıklıklarını ve gevşemesini azaltmak için kök hücre doku tedavisi iyi bir seçenek olarak kullanılır.  Yani incelmiş yaşlanmış boyun cildini dolgunlaştırmak ve gerginleştirme sağlanabilir.

Boyun estetiğinde kök hücre tedavisi seçilmiş hastalarda etkili olur. Uygulama lokal anestezi ile yapılabilir. Vücuttan alınan fazla yağlardan elde edilen kök hücreler kırışıklıkların altına yada tüm boyun derisi altına verilerek buraların hem dolgunlaşması hem de kök hücrelerin salgıladığı onarıcı enzimler sayesinde yeni hücreler oluşturarak yenilenmiş ve gergin  bir cilt elde edilir. Cildin yenilenmesi ve boşalan deri altı dokusu dolgunlaştırılarak boyun gençleşmesi sağlanır.

Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Kök hücre tedavisi meme büyütmede silikon protezlere bir alternatif olabilir mi ? Bu soru yıllardır pek çok hasta ve hekim tarafından sorgulanmaktadır. Yağ ve kök hücre tedavileri ile meme büyütmek sınırlı miktarlarda mümkün anacak halen ciddi uygulama zorlukları bulunmaktadır. Bir tanesi bu hastalarda en önemli sıkıntı yeterince yağ dokusunun olmamasıdır. Çoğunluğu genç kız olan bu hastalarda yeterince yağ dokusu bulmak sorun yaratmaktadır. Bir diğeri bir kerede yeterli büyüklüğe ulaşmak çok zor olmakta ve tekrarlayan ameliyatlarla sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı kök hücre  tedavisi ile meme büyütme ancak yeterince yağ dokusu olan ve çok fazla büyütme ihtiyacı olmayan hastalarda uygulanabilmektedir. Bu yüzden ameliyat öncesi iyi bir değerlendirme yapılmalıdır.

Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan silikon implant ile kalça büyütme en temel teknik idi. Silikon implant ameliyatı başlı başına bir cerrahi ameliyattır ve sonrasında ciddi bir iyileşme ve bakım dönemi gerektirir. Komplikasyon riski yüksektir. Genel anestezi şarttır. Kalça büyütmek ve dolgunlaştırmak için silikon implant uygulamasına daha sağlıklı bir alternatif olan hastanın kendi yağını enjekte etmek yıllarca uygulanan bir tekniktir. Fakat bu uygulamada konulan yağ hücrelerinin büyük çoğunluğu yaşayamadığı için eriyerek yok olmakta ve istenilen sonuca ulaşmak zor olmaktadır.

Yeni konsept tedavide yağ hücreleri kök hücrelerle zenginleştirilerek kalçalara konulduğunda bu kök hücreler yağ hücrelerinin burada yaşamasını ve sağ kalma oranını ciddi oranda etkileyerek çok daha başarılı bir sonuç almayı mümkün kılmaktadır. Kök hücrelerin damarlanma ve az oksijenli ortamda yaşayabilme kabiliyetleri sonucu yağ hücreleri de yaşayabilmektedir.  Tabii burada olmazsa olmaz altın kural bu hastalarda alınabilecek yeterli miktarda yağ olması gerekmektedir. Sonuç olarak kök hücrelerle zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu kalça estetiğinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Elde edilen sonuç hastanın kendi hücreleri kullanıldığı için son derece doğal ve yumuşak tır. Estetik ameliyat olduğu anlaşılmaz. Fazla olan bölgelerdeki yağlarda liposuction ile alındığı için vücut dış konturları düzelir, mesela beli, basenleri ve bacakları incelir, karın düzgünleşir.

Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Yaşlanma ile birlikte ellerde de cilt altı dokusu zayıflar cilt incelir ve solgun bir hal alır damarlar daha çok görünmeye başlar. Kök hücre tedavisi ile ellerde de hem azalan dokuları tamamlamak hem incelen ve kırışan el cildini dolgunlaştırıp gençleştirmek mümkündür. Cilt dolgunlaşıp kalınlaşınca damarsal yapılarda daha az görünür hale gelir.

Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Erkeklerde penisin ince olduğu durumlarda yine hastanın kendi vücudundan alınan kök hücrelerle kalıcı kalınlaştırma yapmak mümkündür. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı ve özel bir bakımı gerektirmez. Herhangi bir kesik izi kalmaz. 3-7 gün içinde normal hayata dönülebilir. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Yanık ya da radyoterapi sonrası cilt de oluşan sekelleri kök hücreler ile bir yere kadar onarmak ve hastaların daha kaliteli yaşamalarını sağlamak mümkün.

Yanıklar sonrası cilt kaybı olan hastalarda en büyük sıkıntı buralarda iyileşme sonrası oluşan tam bir cilt olmayan skar dokusu oldukça serttir ve sert olması yüzünden hareketlerinde kısıtlamalara, fonksiyonlarda bozulmalara neden olarak hastaya ciddi bir şekilde rahatsızlık verir. İşte bu tip olgularda yanık skarı altına yapılan kök hücre tedavileri buraların kan dolaşımını artırarak ve yeni hücreler oluşturarak yumuşamasına daha kabul edilebilir bir yapıya dönüşmesine yardımcı olur. Sertleşmiş kollajeni yumuşatarak daha yumuşak ve hareketli bir doku haline gelmesine yardımcı olur. Doku eksikliği olan yerleri de bu hücrelerle dolgunlaştırmak mümkündür.

Bu defektlerin onarılması görünümün düzelmesi hastaların kendini daha iyi hissetmelerini sağlayarak mental ve duygusal sağlığını pozitif olarak etkiler.


 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız