KOL SARKIKLIĞI AMELİYATI

 

Kol germe sarkık ve kırışıkık geveşek kol derisine sahip olan hastaların kolllarına daha estetik bir görünüme kavuşmasını ve sıkılaştırılmasını hedefler.

Yaşlanmaya yada kilo kaybına bağlı olarak kolların üst kısımları gevşer ve sarkarak istenmeyen bir görünüme neden olur. Kollardaki fazla olan deri kol altına yada eğer yeterli olursa koltuk altına doğru toplanarak kol gerginleştirilir.

Kol altı cildi bazı hastalarda kırışıktır ve veya gevşemiştir. Bu bölge cildine lazer ile bir miktar sıkılaşma sağlamak mümkündür.

Kalın olan kollarda ise yine yağ alma yöntemi ile kollar inceltilir. Sadece yağ alma durumlarında iz kalmaz. Germe yapıldığında ise kol altında yada koltuk altında bir iz kalabilir. 1-2 yıl gibi bir sürede silikleşir.

 

KARIN GERME AMELİYATI

 

  • Karın deriniz iyice gevşemiş ve ileri doğru sarkmışsa,
  • Karnınız ileri fırlamışsa ve vücudunuza oranla büyümüşse,
  • Karın kaslarınız gevşeyip araları açılmışsa,
  • Karnınızdaki dokularının hacmi genişlemişse,

Karın ameliyatına uygın bir aday sayılabilirsiniz.

 

ABDOMİNOPLASTİ

 

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, abdominoplasti de karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan vakalarda kullanılır.

Başlangıçta karın ve çevresindeki fazla yağlar yağ çekme yöntemi ile çekilmesinin ardından kasıkta daha önceden işaretlenen ve genellikle sezeryan yerinden bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek fıtığı tamir edilir. Böylece gevşeklik giderilir. Karnın ön duvarını oluşturan kasların arasındaki 0.5 cm kadar olan mesafe, hamileliğe bağlı olarak 20-25 cm ye kadar açılır ve eskisine benzer şekilde kapanmaz.

Ameliyatta varolan gevşeme daraltılır ve karın duvarı gerilerek küçültülür, sonuçta bel inceltilmiş yani doğumdan önceki boyutlarına gelmiş olur. Sarkan deri gerilerek aşağı çekilir ve fazla bölümü kesilerek atılır. Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı çıkarmak üzere bir dren yerleştirilir ve yenilenen karın derisi yeni yerine dikilir. Ameliyat süresi 60-120 dk. dır.

Ayrıca karında sadece yağ fazlalığı varsa yağ alma yöntemiyle çekilir. Yani yapılan uygulama bir tür yardımcı yöntemden faydalanmaktır. Karın duvarındaki gevşeklik giderilip derinin fazlalığı kesilip alınmasının ardından bel ve kalçaların yan tarafındaki yağlar çekilerek alınıyor , karına düzgün bir biçim veriliyor.

Kesiler bikinin altında kalacak şekilde yatay olarak yapılıyor. Zaman içinde de kesi izleri belirsiz duruma geliyor ve görülür bir iz kalmıyor.

 

AMELİYAT SONRASI ve NORMALE DÖNÜŞ

 

Estetik karın ameliyatının ardından hastalar 1-2 gün hastanede yatar ve birkaç gün de evinde dinlenir. Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımını sağlamak üzere yürümeniz gerekir. Ayakta dik olarak duramasanız da birkaç hafta oturarak yada yatarak geçirmemeniz gerekir. Uzanmak, aşağı eğilmek vb. hareketlerin karın kaslarınızı zorlayıp şişlikleri artıracağını , hatta kanamaya yol açacağını unutmayalım. Yatağa bağlı olmak yerine fazla olmamak şartıyla dolaşmanız önerilir.

Drenler ameliyattan sonraki birkaç gün içinde çıkarılır. Birinci haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmek üzere 1-2 ay, beklemeniz gerekir. Ameliyatın 1. haftasının ardından işinizin başına dönebilirsiniz.

Liposakşın yapılmışsa 3-4 hafta kadar korse giymeniz gerekir. Normal yürüyüş yapılabilir. Göbek dışında alınacak dikiş yoktur, yara doku yapıştırma yöntemi ile kapatılır ki bunun sebebi daha az iz kalması içindir

 

SON SÖZ

 

Karın germe ameliyatı sadece estetik düzelme sağlamakla kalmayıp bozulmuş ve deforme olmuş anatomik yapıyı onararak pek çok fonksiyonel bozukluğun düzelmesini sağlamaktadır. Sırt ve bele asılı duran iç organlar, karın duvarı önden destek olamadığından sarkarak bel ve sırt ağrılarına, barsaklardaki sarkma sonucu dolaşım bozukluğuna yol açtığından sindirim bozuklukları ve hazımsızlık şikayetlerine yol açar. Hazımsızlık ve gaz şikayetleri doğum yapmış pek çok kadında mevcuttur. Karın duvarının sarkması sonucu kadın cinsel organı da aşağı doğru sarkabilir. Sarkan vajina ileri yaşlarda idrar kaçırma şikayetlerinin ortaya çıkmasına ve cinsel haz oranını azalmasına sebep olur.

Görüldüğü üzre karın germe ameliyatı sadece düz ve estetik bir karın sahibi olmanız dışında aynı zamanda da daha sağlıklı ve sorunsuz bir anatomik yapı sağlamış olur.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız