LABİOPLASTİ

 

Kadın cinsel organının dış kısmını oluşturan dudak şeklindeki yapılara dudak anlamına gelen latince labia denir. Labialar cinsel organın dış görünümünü belirler. Yaşla birlikte yada yapısal olarak bu dudaklar da deformasyon olabilir. Labiaların dışarda olan kısmına labia major (büyük labia) iç kısımda yer alan nispeten daha ince olan dudaklara ise labia minor (küçük labia) denilir. Labioplasti ameliyatı da labiların fonksiyonel açıdan düzeltilmesi ve şekillendirilmesi operasyonudur.

 

Büyük Labioplasti Ameliyatı

 

Kadın cinsel organı olan vajinanın dış kısmını oluşturan büyük dudaklar genellikle yaş ilerlemesine veya fazla sayıda doğuma bağlı olarak gevşer, içleri boşalır ve sarkarlar. Bu dudakları düzeltmek için yapılan estetik cerrahi girişimine büyük labioplasti yada labiaplasti denir. Yapılan işlemle genellikle bunların dolgunlaştırılır, gevşemiş ise gerginleştirilir. Sıklıkla uygulanan yöntemlerden bir tanesi yağ dokusu enjeksiyonlarıdır. Ancak bu enjeksiyonlar yağların erime riski olduğundan tekrarlanması gerekir. Daha kalıcı ve etkili olan yöntem ise bu dudakları kendi içinde, yağ enjeksiyonu yapmadan uygulanan özel bir teknikle kalınlaştırmaktır. Bu cerrahi teknikte dışardan eklenen ve erime riski olan yağ dokusu konulmadığı için dudaklar hem daha dolgun ve gergin olur hem de erime ve gevşeme olmadığı için tekrarlayan cerrahi ameliyatlar gerekemez. Büyük labiaların dolgun ve gergin olması cinsel organın hem estetik olarak iyi görünmesini, hem de fonksiyonel olarak cinsel ilişki sırasında duyulan hazzı artırır. Labia majorlerin görünümü ve gerginliği cinsel ameliyatların olmazsa olmazlarındandır.

 

Küçük Labioplasti Ameliyatı

 

Küçük dudaklar, büyük dudakların arasında daha ince olarak deri kıvrımı şeklinde yukarıdan aşağı doğru ilerler. Ortada birleşerek klitoris üzerini örtü gibi örterler. Küçük dudakların rengi, biçimi ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişir. Kimi zaman büyük dudakların dışına taşmayacak şekilde kimi zaman da neredeyse tüm cinsel organı kapatacak kadar büyük ve gevşek olabilir. Bu durum kadının cinsel hayatını bazen hem fonksiyonel olarak hem de psikolojik olarak etkileyerek cinsel yaşamdan soğumaya neden olabilir. Bu dudaklar normalden büyük olduğu zaman pantolon yada şort gibi kıyafetlerden belli olabilir buda bir rahatsızlık yaratabilir. Cinsel ilişki sırasında araya sıkışarak ağrı duyulmasına neden olabilir. Cinsel hazzı azalttığı için orgazm problemlerine de neden olabilir. Küçük dudaklara yapılan estetik plastik cerrahi ameliyatlarına minor labioplasti denilir.

 

Lazerle Vajina Estetiği

 

Ayrıca lazer ile mukozalar yani iç kısımlar sıkılaştırılarak gerginlik artırılır. Labioplasti ameliyatlari ile birlikte hastanın ihtiyacına göre vajina daraltma ve istenirse himenoplasti (hymenoplasty) yani kızlık zarı onarımı da yapılabilir.

Vajina estetiğinin temelini labialara yapılan müdahaleler oluşturur. Labiaplasti ameliyatları bekareti etkilemediği için evli yada bekar herkese yapılabilir. Ameliyat kolaydır genel anestezi ile uyutmadan lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında hiçbir ağrı duyulmaz işlem boyutuna göre yaklaşık 20 – 45 dakika kadar sürer. Konulan dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almak gerekmez. Doğum yapmaya engel değildir. Ameliyattan sonra belirli gözle görülen bir iz kalmaz. Ameliyat olduğu anlaşılmaz.

 

Labioplasti Sonrası

 

Labioplasti ameliyatı sonrası banyo yapılabilir, idrar yapmaya engel olmaz. İyileşme tamamlanana 3 – 6 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır. Özel bir bakım gererktirmez normal sabunlu ılık suyla yıkanılabilir. Bu ameliyatın bilinen diğer isimleri şu şekildedir labiaplasti veya labioplasti.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 
[contact-form-7 404 "Not Found"]