LAZERLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

 

LAZERLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

Lazerle Kırışıklık Tedavisi Dr. Nuri Battal
 

Kırışıklıklar yaşlanma ve güneşin etkisi ile ortaya çıkan ve yüzümüzde yaşımızın ilerlediğini belli eden izlerdir. Çevre etkilerinin cildimizin özellikle üst katmanlarında yaptığı hasarlar, lekeler, renk bozuklukları, ince kırışıklıklar, yumuşaklık ve nemliliğin kaybı, cildin matlaşması şeklinde kendini gösterir. Lazer ile kırışıklık tedavisi de bu tarz sorunların çözümüne yönelik olarak hastalarımıza sunduğumuz teknolojik estetik uygulamalarımızdan biridir.

Lazer ile kırışıklık tedavisi ile giderilebilen bu izler 28-30 lu yaşlarda oluşmaya başlar ve yaş ilerledikçe de ilerler ve derinleşir.

Kırışıklıklar, başlangıçta cildin yaşlanması ve kırışması ile başlar yaş ilerlemesiyle de deri altı yağ ve kas dokularının sarkmaya ve içlerinin boşalmaya başlaması yani yaşa bağlı doku atrofisi oluşmasıyla artar.

Başlangıçta yapılacak olan yüzeysel cilt yenileme uygulamaları etkili olsa da, ileri yaşlarda daha derin dokulara yönelik, cildi sıkılaştırıcı lazerler kullanmak, hatta buna yüz gençleştirme ameliyatları da ilave etmek gerekir.

393
 

Lazer ile Kırışıklık Tedavisi Başlangıcı

 
Lazer ile kırışıklıkların tedavisine yönelik uygulamalar, yaklaşık 10 yıl önce karbondioksit (CO2) lazerler ile başlamıştır. CO2 lazer uygulamaları yaygın olarak kullanıldı. Etkileri oldukça iyi idi, ancak iyileşme dönemi oldukça uzun ve zahmetli oluyor, hastaları çok zorluyordu. Oluşan kızarıklık ve ödem 6-8 ay kadar sürebiliyordu.
 

ERBIUM Lazerler ile Kırışıklıkların Tedavisi

 
Günümüzde kullanılmaya başlanan ve CO2 lazerlerden daha güçlü olan teknolojileri yenilenen ERBIUM lazerler ile oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır.

Gerek iyileşme döneminin kısa olması, gerek çok az ağrılı olması ve gerekse de sonuçlarının çok üstün olması teknolojik estetik uygulamaları kapsamında Erbium lazerlerin kullanımını artırmaktadır.

Cildimiz temel olarak iki tabakadan oluşur. Epidermis, denilen en yüzeyel kısımdır ki bu tabaka oldukça incedir ve alt tabakaları kaplar. İnce kırışıklıklar ve güneş hasarı ilk önce burada oluşur. Yüzeyel cilt lekeleri , yüzeyel izler ve bazı benler burada oluşurlar.

Dermis, denilen bu tabakada pek çok oluşum vardır. En önemli unsurların bir kısmı burada bulunur. Ter bezleri, yağ bezleri, kollajen lifleri cilde rengini veren pigment hücreleri bu tabakada bulunurlar. Hafif ve derin akne izleri buraya ulaşabilir ayrıca bazı benler ve doğum sonrası oluşan doğum lekeleri bu tabakada bulunur.

Erbium lazerler cildin tüm katmanlarına etkili bir lazerdir. Yani bizim seçeceğimiz fonksiyonları yüz kırışıklıklarının, sivilce izlerinin, cerrahi veya travmaya bağlı oluşmuş deriden kabarık izlerin ve cilt lekelerinin tedavisinde güvenle kullanılmaktadır.

 

Erbium Lazer Tedavisi ile Neler Tedavi Edilmektedir?

 

  • İnce kırışıklıklar
  • Renk düzensizlikleri
  • Güneş hasarına bağlı lekeler
  • Akne skarı (İzleri)
  • Yaşlılık lekeleri kolaylıkla tedavi edilebilir.

Derinin üst tabakasına etki
Derinin üst tabakasının (Epidermis) kontrollü bir şekilde soyulması ile yaşlanmış, kırışmış deri yüzeyinin yerini yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakılması sağlanır.

Tüm yüz kırışıklıkları cilt yenileme işlemi ile tedavi edilebilmekle beraber, özellikle güneş hasarının dudak ve göz etrafında oluşturduğu kırışıklıklarda en iyi tedavi şekillerinden biri olarak bilinir.

Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izler tedavi edilebilir, fakat derin (çökük) izlerin tamamı düzelmese de büyük oranda iyileşme sağlanır. Yüzdeki birçok iyi huylu yaşlılık belirtileri de kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bu işlem sayesinde yüz germe ameliyatı sonucunda elde edilen gibi yüzde bir gerginlik oluşmaz. Ama cilt yenilendiği ve gençleştiği için oldukça genç dinamik ve canlı bir görünüm ortaya çıkar.

Ağız etrafı ve göz etrafındaki ince çizgiler yüz gerdirme ile tam düzelme sağlamaz ancak lazer ile cilt yenileme işlemi ile bu bölgelerde çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle sıklıkla yüz germe ameliyatları ile birlikte de kullanılmaktadır.

Lazer ile cilt yenileme işlemiTeknolojik estetik uygulamaları kapsamında lazerle kırışıklık tedavisi esnasında sedasyon, lokal veya genel anestezi yapılarak hastanın rahat olması sağlanır. Uygulama basit soğutma yöntemi ile yapılabildiği için ciddi bir anestezi gerektirmez.

Bir teknolojik estetik uygulaması olan lazer ile kırışıklıkların tedavisi sonrasında iyileşme dönemi ağrısızdır. Uygulama sonrasında uygulama alanı pansuman ile kapatılır. İyileşme dönemi 7–10 gün civarında sürer ve uygulama alanlarının pembe bir renkte olduğu gözlenir. Bu dönem cildin güneşe en hassas olduğu dönemdir ve hastanın önerilen güneş koruyucuları kullanması sağlanır. Ayrıca bu renk değişikliğinin kapatıcı makyajlarla örtülmesi de mümkündür. Pembe görünüm genellikle 1 ay civarında bir zamanda kaybolur. Uygulama yapılan hastalarda deri çizgilerinde orta veya belirgin azalma, hatta deri rengi ve dokusunda düzelme ve sağlıklı bir cilt görüntüsü oluşur. Bu işlem ile elde edilecek olan sonuç çok daha iyidir.

 

Er-YAG Lazer ile Cildin hem Üst Tabakasına hem de Alt Tabakasında Etki

 
Sadece derinin üst tabakasının yenilenmesinin yetmeyeceği durumlarda derinin alt takalarını da sıkılaştırmak ve gençleştirmek gerekmektedir. Yine burada da erbium yag lazerler kullanılır fakat bir farkla, lazer ışınları fraksiyone edilerek yani küçük parçalara ayrılarak noktalama şeklinde derinin derinlerine etki etmesi sağlanmaktadır. Fraksiyonel lazerde bir Er-YAG lazerdir.

Er-YAG lazer cildin en üst tabakası tarafından emilir ve cildi soymada kullanılan çok nazik bir ışıktır. Fraksiyonel lazerler ise 1,3cm2‘lik bir alanda mikron çapında çok sayıda lazer ışınını aynı anda cilde gönderebilen cihazlardır. Çıkan Er-YAG ışını verilen güç sayesinde cildin hem üst hem de alt tabakasında bir delik açar. Oluşturulan bu çok küçük yaralar vücudun başka bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi kasılarak iyileşir ve cildin en üst tabakasında herhangi bir pansumana gerek duyulmadan uygumla yapılan alanın; toparlamasını, sıkılaşmasını, çatlakların azaltılmasını, kırışıklıkların azaltılmasını, sivilce çukurlarının küçültülmesini cerrahi veya cerrahi olmayan izlerin azaltılmasını sağlar.

İşlem sırasında hafif bir yanma hissi verir sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Hassasiyet uyuşturucu kremlerle dindirilir ve 7–10 saat içinde tamamen geçer. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24–48 saat içinde kaybolur. 48 saatin sonunda da çok hafif bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklanma da 24–36 saat içinde kaybolacaktır. İşlemin yapıldığı gün ve ertesinde kızarıklık, 3 ve 4’üncü günlerde de hafif bir kabuklanma görülür. Normal hayatınıza 4’üncü günde dönebilirsiniz.
Bu dört günlük dönemde hastalarımızın yara iyileşmesini hızlandıran kremler kullanmasını önerilir.
Probleme göre tedavi 3 veya 6 defa üçer hafta aralıklarla tekrarlanabilir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız