TESTİS TORBASI SARKMASI

 

Erkekler için yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan sıkıntılardan biri de “testis torbası sarkmasdır”. Özellikle ilerleyen yaşlarda sorun yaratan bu durum cerrahi müdahale ile tedavi edilebiliyor.

“Testis sarkması”, testislerin normalde olması gereken seviyeden daha da aşağıya inmesidir. Testisler normal olarak bir deri ve kremaster denilen kas yapısından oluşan bir doku ile kaplıdır ve kendisini besleyen damarlarla vücuda tutunur. Ortamın ısısına ve ruhsal duruma bağlı olarak testisler ya kendisini yukarı çeker ya da aşağı salar. Bu hareketi kremaster kasının sayesinde yapar.

Testisler spermleri korumak için sarkar…

Testisler, sperm üretiminden sorumludur. Spermler normal vücut ısısında yaşayamadığı için de testisler, vücuttan ayrı durur. Hastalık olmadan normal olarak da testisler sarkar ve bunun nedeni testislerin spermleri vücut ısısından korumak istemesidir. Yaz aylarında artan vücut ısısından spermlerin korunması gerekir bundan dolayı testislerde sarkma görülür bu sarkma yaklaşık 2-3 cm’dir. Havanın soğuk olduğu zamanlarda ise spermlerin soğuktan korunması gerekir bu nedenle testisler kendilerini toplayarak vücuda yaklaşırlar.

Testislerin biri aşağıda biri yukarıdadır…

Bir erkek bebek doğduğu andan itibaren testisleri torbalara inmiş durumda olmalıdır biri veya her ikisi torbada değilse bu tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Ergenlikle birlikte testislerde büyüme başlar ve normalde testislerden biri yukarıda biri daha aşağıdadır. Çünkü testisler yan yana olduklarında birbirine sürtme veya sıkışma olasılığı daha yüksektir. Çok aşırı bir seviye farkı yoksa testislerden birinin diğerinden yukarıda veya aşağıda olması olağandır. Bu durumda herhangi bir müdahaleye gerek yoktur.

 

Testis Sarkması Ne Zaman Tedavi Edilmesi Gereken Bir Sorun Yaratır?

 

Testis sarkmalarına neden olan bazı hastalıklar da vardır. Ancak burada anlatacağımız yaşlanmaya bağlı olarak testisleri kaplayan “kremaster kasının” zayıflaması sonucu testis torbasının fonksiyolarını yitirmesi sonucu oluşan testis torbası sarkmasıdır. Testis torbasının yaşlılıkta aşırı sarkması hastalara ciddi rahatsızlık vermektedir bu bir hastalık değildir fakat gerek estetik olarak gereksede sarkık ve fazla deri mantar vs gibi cilt rahatsızlıklarına neden olması, terleyince aşırı kotu kokuya neden olması bazen iç çamaşırından dışarı çıkarak ahlaki olarakda hastaları ciddi biçimde rahatsız eder. Hastalar bunu genellikle kime soracaklarını ve hangi doktora gideceklerini bilemezler. Plastik ve estetik cerrahi uzmanları bu konuda onlara yardımcı olacaklardır. Bu hastalar Estetik olarak cinsel ilişki sırasında testislerin normalden daha sarkık ve aşağıda durması nedeniyle partnerine karşı mahcup olduklarından şikayet etmektedirler. Özellikle yaz aylarında terlemeye oluşan koku da şikayetler arasındadır. Diğer bir şikayet edilen durum Testis torbası ve penis arasında oluşan perde gibidir yapı penisin hindi boynu gibi görünmesidir. Testis torbası ve penis alti arasında oluşan bu deri yapısı bu hindi boynu gibi bir görüntüye neden olarak penisin olduğundan daha kısa görünmesine sebep olur. Bu şikayetler bir hastalık olmamakla birlikte estetik olarak kişinin kendini iyi hissetmemesine neden olur. Yani bu bir estetik sorundur.

Testis torbası sarkması ve hindi boynu penis görünümü için kesin sonuç veren tek tedavi yönteminin cerrahidir. Tedavide tek yöntem basit bir cerrahi ameliyattır. Cerrahi olarak bu fazla dokular düzeltilir. Ameliyat yapılırken plastik ve estetik cerrahi teknikleri kullanılarak hem daha az iz kalması hemde kesiye bağlı gerilme ve çekmeler önlenir. Bu ameliyat testis torbası artık kasılamayan ve testisleri toplayamayan torbası olan hastalara uygulanır. Testis torbası daraltılarak testislerin yukarı çıkması sağlanır. Hindi boynu görüntüsü de aynı prensiplere göre ameliyatı yapılır. Fazla deri ve dokular alınarak penisin daha uzun görünmesi de sağlanmış olur. Amaç estetik olarak daha iyi görüntü sağlamaktır. Penis ve testis Fonksiyonlarına bir etkisi yoktur fakat hasta kendini daha iyi hissedeceği için cinsel hayatında daha uyumlu ve mutlu olur. Ameliyatlar genel yada lokal anestezi ile yapılır. Dikişler genellikle kendiliğinden erir hastanede kalmayı gerektirmez. Ancak bir kaç gün evde istirahat etmek gerekir. Şişlikler bir kaç hafta sürebilir.

Dr. Nuri Battal ile İletişime Geçin

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Mesajınız

Dr. Nuri Battal
dr nuri battal

Dr. Nuri M. Battal hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz
Adres: Valikonağı Cad. 83/5 Nişantaşı
Telefon: 0212 232 3334
 

Bizimle İletişime Geçin

 
[contact-form-7 404 "Not Found"]